İski ‘de Omni Marker Dönemi

İski çalışmamızda ilk işaretleme topu yerleştirildi.

İski’de Elektronik işaretleme dönemi

Su şebekelerinin verimli şekilde işletilmesinde vanaların ulaşılabilir olması esastır. Fiziki Su Kayıplarının azaltılması çalışmalarında akustik dinleme yöntem ve ekipmanlarının (Vana Temas Çubuk Mikrofonu, Korelatör ve Gürültü Kaydediciler) kullanımı kaçak noktalarının etkin şekilde tespitini kolaylaştırmakta ve mümkün kılmaktadır.

Vanalar yol, asfalt ve kaldırım çalışmaları neticesinde sıklıkla yüzey altında kalmaktadır. Vanaların sonradan kaybolmasının önüne geçmek veya sonrasında şebeke üstünde bulunmasını istediğimiz kritik noktaların (T, vantuz, tahliye ve ölçüm odaları, yol geçişi vb. sebeplerle hattın dramatik kırılma yerleri) kolaylıkla tespiti amacıyla; hattın ilk yapımı sırasında, vana revizyon ve yükseltme aşamasında, şebekede yapılan onarım kazılarında vana bitişiğine veya hat üzerinde uygun konumlara yer altına serbestçe bırakılarak gömülen ve sonrasında dedektörler ile kolaylıkla tespit edilebilen Elektronik İşaretleyiciler şebeke sistemlerinin vazgeçilmez elemanı olmak zorundadır.

Kaybolan buşaklelerin tespiti konusunda su idarelerinin şimdiye kadar ki yaptığı çalışmalarda başarı oranının düşük olduğunu gördük. Metal dedektörleri ile tespit etme çalışması dedektörün çalışma alanındaki her metale tepki vermesinden ötürü başarılı tespit oranını %50’nin altına çektiğini gördük. Yersel ölçüm çalışmasında ise şehir içinde GPS ölçüm cihazının sinyal çekmemesinden kaynaklı ilk okumada yada tespit okumasında hata yapıldığını gördük. Bu hatalı tespitler için yapılan her bir kazının su idarelerine maliyeti hem maddi hem itibari olarak çok yüksektir.

Su kayıpları ile mücadele konusunda son yıllarda çok büyük adımlar atarak örnek olan İSKİ’de bir damla suyun kıymeti ile çalışmalar yapmaktadır. Fiziki tarama çalışmaları ile mevcut kaçaklar tespit edilmekte, DMA’lar oluşturularak basınç yönetimi yapılmakta ve su kayıpları anlık olarak gözlenmektedir. Bu alanda şebeke hatlarının daha kolay ulaşılabilir olması ve bulunması da su kaçakları ile mücadele konusunda temel esastır. Bu bağlamda kritik noktalara işaretleme topları yerleştirilmeye başlanmıştır.

Ürünü inceleOmni Marker Kataloğunu görüntüle

İski çalışmamızda ilk işaretleme topu yerleştirildi. İski’de Elektronik işaretleme dönemi Su şebekelerinin verimli şekilde işletilmesinde vanaların ulaşılabilir olması esastır. Fiziki Su Kayıplarının azaltılması çalışmalarında akustik dinleme yöntem ve ekipmanlarının (Vana Temas Çubuk Mikrofonu, Korelatör ve Gürültü Kaydediciler) kullanımı kaçak noktalarının etkin şekilde tespitini kolaylaştırmakta ve mümkün kılmaktadır. Vanalar yol, asfalt ve kaldırım çalışmaları neticesinde sıklıkla […]
Enermak Enerji 2000/2024