Kısa Tarihçe

2000 Yılından Bu Yana

KİLOMETRE TAŞLARI :

2000-2002 KURULUŞ
Kuruluşumuzun ilk yıllarında BOTAŞ Doğalgaz boru hatları istasyon binaları yapım işleri, Kırşehir Sulama Birliği – sulama kanalları yapımı ve KİPTAŞ 70 dönüm alanda toplu konut peyzaj işi gibi projelere imza attık.
2003
Yenilik ve gelişmeyi temel değerlerimiz olarak benimseyerek, yüksek teknoloji ürünlerin satış ve pazarlamasında faaliyet göstermeye başladık. Bu çerçevede TASKİ’ye (Tarsus, Mersin) kanal görüntüleme sistemi satışını, sonrasında ise DSİ’ye AKUSTİK DOPPLER VELOCIMETER satışını gerçekleştirdik.
2004
Kanal Görüntüleme, yer altı kablo boru hatları tespit ekipmanları, su kaçak tespit ekipmanları, izolasyon hata tespit cihazları, kanal körlemeleri konularında pazar ve temsilcilik çalışmalarına başladık. Bu dönemde ESKİ’ye (Eskişehir) kablo boru tespit cihazı satışı, Osmaniye Belediyesi’ne su kaçak tespit ekipmanı satışı ve KASKİ’ye (Kayseri) kanal görüntüleme sistemi satışını başarıyla gerçekleştirdik.
2005
Piyasadaki ihtiyaçları karşılama ve kaliteli hizmet sunmayı amaçlayarak, ilk kanal temizleme ve görüntüleme aracımızla İSKİ’ye (İstanbul) hizmet vermeye başladık. Bundan başka TCDD için kablo hata yeri tespit cihazı satışını, özel sektör ve BOTAŞ’a holiday detektör satışını, ESKİ’ye (Eskişehir) boru, kanal körlemeleri ve gaz detektörü satışlarını gerçekleştirdik. Bu dönemde ayrıca, İTÜ ve Fırat Üniversiteleri hidrolik laboratuvarlarına ekipman satışı yaptık. Bu çerçevede diğer üniversitelerin hidrolik laboratuvarları için ekipman satışına hız vermeye başladık.
2006
PCM – boru hattı akım haritacısı, enterferans akım haritacısı, Interrupter satışlarına başlayarak, gömülü boru hatlarındaki izolasyon problemlerinin tespitini etkili, kolay ve çok daha ekonomik yapılmasını sağladık. Kısa sürede bu ekipmanların kullanımı ülke çapında yaygınlaşmaya başladı. Bu dönemde yapılan başlıca işlerimiz BOTAŞ için PCM – boru hattı akım haritacısı, enterferans akım haritacısı, Interrupter satışları, ATTO GRUP için yatay sondaj yönlendirme ekipmanı satışı ve MERCEDES BENZ TÜRK A.Ş. için yüksek basınçlı kanal temizleme ekipman satışıdır. Bu yıl içinde su kaçak tespiti, altyapı şebekelerinin tespiti konularında da etkinliklerimizi arttırdık. Kablo ve boru güzergah tespiti konusunda ekipman satışı dışında hizmet işleri yapmaya başladık.
2007
2007 yılı bizim için tüm ekipman satışı ve cirolarının katlanarak arttığı bir yıl oldu. Türk Telekom’a 100 adet kablo tespit cihazı satışı, Türk Traktör için yeraltı elektronik işaretleyici cihaz satışı ve fabrikalar için kablo arıza tespit hizmeti bu yılın önemli işleri arasında yerini aldı. KASKİ (Kayseri) 25 Km. kanal temizleme ve görüntüleme hizmeti gerçekleştirdik.
2008
Su kaçak tespit ekipmanları satışlarında sıçrama yılımız. ASKİ (Ankara) ve İZSU’ya (İzmir) yüklü miktarlarda ekipman satışı gerçekleştirdik. Bu dönemde ilk minibüs içi fiziki su kayıpları tespit araçlarını ASKİ (Ankara) için ürettik. Pazarda lider konumumuzu pekiştirerek, ultrasonik debimetreler, metalik olmayan hatların tespitini sağlayan GPR (yer altı radarı) satışlarına başladık. Kazakistan’da kullanılmak üzere ALSİM-Alarko’ya yapılan satışın eğitimini yerinde gerçekleştirdik. Böylece hizmet ve kalite ciddiyetimiz göz önüne çıktı. MSB ANT Batı ve Doğu Bölge Müdürlükleri’ne boru hat tespit cihaz satışları gerçekleştirdik.
2009 – 2011
Bu yıllar arasında, artık yeni bir endüstri haline gelen alt yapı teknolojileri için genç ve dinamik teknik kadrolar yetiştirmeye başladık. Bu dönemde TCDD’ye fiber optik kablo test cihazları temin ettik. ESKİ (Erzurum) için 300 KM şehir şebekelerinin fiziki su kayıpları tespit hizmetini gerçekleştirdik. Yer altı şebekelerinin tespit hizmeti konularına odaklanarak, DİSKİ (Diyarbakır) için şebeke tespit hizmeti sağladık. Bu yıllar arasında jeo-teknoloji konularına giriş yaptık ve DSİ’ye kuyu görüntüleme sistemi ve kuyu log cihazları satışları ile tam donanımlı kuyu log ve görüntüleme araç yapımını gerçekleştirdik. BOTAŞ Boru Hattı Projesi kapsamında ilk DCVG ekipman satışını yaptık. ASAT – Antalya ve Konya Belediyeleri için tam donanımlı su kayıp tespit araçları ürettik. Yine bu yıllar arasında yurtdışı hizmet proje ve satış arayışlarımızın artması ile Gürcistan Batum’da kanal temizleme ve görüntüleme hizmeti vermeye başladık.
2012
İZSU (İzmir) için akıntı ölçüm cihazları ile otomatik meteoroloji istasyonları temini gerçekleştirdik. Foça, Karaburun, Güzelbahçe ve Pasaport’ta dört ayrı noktada su altı ve üstü istasyonlar kurduk. Akıntı ölçümünden rüzgar hızı ve yönüne kadar 10’un üzerinde parametre bu istasyonlardan merkeze akmakta ve gerekli analizler yapılmakta. Bu akıntı ölçümler sayesinde Körfez’e gelecek temiz su kanalının konumunun belirlenmesi gibi önemli bir cevre projesinde yer almamız bizi gururlandırdı. BAKU – TİFLİS – CEYHAN Boru Hatları üzerinde Botas International Ltd. (BIL) ile imzalanan sözleşme kapsamında CIPS (Close Interval Potential Survey) hizmeti vermek üzere kolları sıvadık. ACVG, DCVG ve CIPS uygulamaları ve boru hatlarındaki katodik korumaların işlevselliğinin ölçülmesi, izolasyon hata yerleri ve korozyon tespiti konularında etkinliğimizi artırdık ve bu kapsamda EUROCORR 2012 İstanbul’daki konferansa katıldık. Batum’da kanal temizleme ve görüntüleme hizmeti verdik. Dış ticaret birimimizi oluşturduk. Yurtdışı satışlarımızın katlanarak arttığı bir yıl oldu. Gürcistan ve çevre ülkelerinde faaliyetlerimizi artırdık. Yine bu yıl dünyada ilk CCTV kanal görüntüleme sistemlerini üreten ve konusunda dünya lideri IBAK firmasının temsilciliğini aldık ve ilk satışımızı gerçekleştirdik.
2013
Bu yıla kadarki çalışmalarımızı ve geldiğimiz noktayı pekiştirmek amacıyla Komatek İş ve İnşaat Makineleri – Ankara, Boru ve Fittings İstanbul, City-Expo – Antalya fuarlarına katıldık. TÜBİTAK ve KOSGEB destekli iki ayrı AR-GE projemizi başarıyla yürüttük. Bodrum Konacık Belediyesine Hidrolik Modelleme ve Su Kaçakları Tespiti işini gerçekleştirdik. Tam donanımlı Fiziki Su Kaçakları Tespit Araçları yanında, Denizli ve Çorum Belediyeleri ile Gaziantep GASKİ’ye IBAK CCTV kanal görüntüleme sistemlerini teslim ettik. Yine Denizli Belediyesi’ne verdiğimiz ve temsilcisi olduğumuz Rioned Marka Yüksek Basınçlı Kanal Temizleme ve IMS Kanal Freze Robotu Panelvan içi Kombinesin bu yıla damgasını vuran konular arasında önemli yerlerini almışlardır. Ekonomik açıdan dünya genelinde zor bir yıl olmasına rağmen Enermak geleneksel denebilecek ve kesintisiz olarak kuruluşundan bugüne kadar yakaladığı büyümeyi bu yıl da % 30’un üzerinde bir ciro artışı ile gerçekleştirdi.
2014 – 2015
BOTAŞ ile uzun yıllar yapılan etkili ve başarılı sonuçlar alınan çalışmalar sonrasında kurumun ihtiyacı olan ve genel olarak yurt dışından temini sağlanan bazı ürünlerin; konusunda uzman üreticilerle Türkiye’de üretilmesini sağlayarak BOTAŞ’a temin ettik. Bu çerçevede yüksek basınçlı boru hatlarında kullanılmak üzere boru tamir kelepçeleri BOTAŞ’a üretilerek teslim edildi. Yine bu çerçevede daha önce ithal olarak temin edilen BOTAŞ’ın kullandığı temizlik piglerinin de üretimi Türkiye’de gerçekleştirildi. Su kayıplarının azaltılmasına altlık oluşturacak şekilde Adıyaman şehrinin tüm içme suyu altyapısı tespit edilerek haritalandırıldı.
2016- 2018
ADANA ASKİ Su Kanal İdaresine temsilcisi olduğumuz IBAK firmasının Kanal Görüntüleme Sistemi ve Türkiye’da ilk olarak elektrikli Kanal Freze Robotunu diğer çekilebilir kanal açma jetleri ile büyük bir paket olarak teslim ettik. İZMİT Su Kanal İdaresinin su kayıplarının azaltılması işi ana yüklenici Siemens firmasının resmi alt yüklenicisi olarak; Altyapı Şebeke Tespiti, Fiziki Sızıntıların Tespiti; Debi basınç ölçümü, Hidrolik modelleme ve kalibrasyonun yapılması, DMA tasarımlarının yapılması, sahada oluşturulması, doğrulanması, raporlanması, Eğitim ve İşletme başlıkları altında geniş kapsamlı ve uzun soluklu çalışmaları tamamladık. 2018 yılında 4. Su Kayıp ve Kaçakları Forumuna Altın Sponsor olarak katılarak bu konuda deneyim ürün ve hizmetlerimizi katılımcılarla paylaştık. Bu dönemde yine İPA kapsamlı projelerde birçok su ve kanal idarelerine Su Kayıp Kaçak, Altyapı Şebeke Tespit ekipmanları, Kanal Görüntüleme sistemlerini teslim ettik. (Adıyaman, Erzurum, Siverek, Akşehir, Kahramanmaraş, Erciş, Bartın, Silvan, Bulancak)
2019 – 2020
Antalya ASAT’a Dünya Bankası Kredili Proje kapsamında, çok sayıda su kayıp kaçak tespit ekipmanı (debimetre, basınç ölçer, akustik dinleme mikrofonları, yer altı şebeke tespit dedektörleri vb.) ile Türkiye’de yine ilk olan yan bağlantı hatlarının da ana kanal hattından giderken görüntülenebildiği tam donanımlı Kanal Görüntüleme Sistemi ve Minibüs İçi Yüksek basınçlı Kanal Açma Jetleri bir paket olarak teslim edildi. TCDD nin elektrik, sinyalizasyon ve haberleşme hatlarında kullanılmak üzere çok sayıda Kablo Ölçüm ve Arıza Yeri Tespit Cihazı teslim edilerek gerekli eğitimleri yapıldı.
2021 – 2023
2021 yılında İstanbul İSKİ ile Avrupa Bölgesi İçme Suyu Hatlarında Besleme Bölgelerinin Oluşturulması ve Fiziki Kayıpların Tespit Edilmesi İşi sözleşmesi imzalandı ve 2023 yılına kadar sahada yapılan ölçümler ve neticesindeki hidrolik modelleme çalışmaları yanı sıra, 4 ayrı Mobil Akustik Tarama ekibiyle cadde sokak çok geniş alanlarda fiziki su kayıp tespit çalışmaları yapıldı. Alınan olumlu sonuçlar neticesinde aynı kapsamda İstanbul’un diğer yakasında Asya Bölgesi İçme Suyu Hatlarında Fiziki Kayıpların Tespit Edilmesi işi içinde 2023 yılında İSKİ ile sözleşme imzalanmış olup halen çalışmalar devam etmektedir. 2023 yılında BOTAŞ için yerli olarak üretilen ve Mavi Akım projesinde kullanılacak olan (375 bar test basınçlı) Pig Kovanlarının teslimatının yanı sıra BOTAŞ’ın değişik birim ve bölgelerine de tamir kelepçeleri teslim edildi.
Enermak Enerji 2000/2024