İSTANBUL ’UN SU KAYIP VE KAÇAKLARIYLA MÜCADELESİNDE ENERMAK DESTEĞİ

İSTANBUL’UN SU KAYIP VE KAÇAKLARIYLA MÜCADELESİNDE ENERMAK DESTEĞİ

İSTANBUL

Biz farkında olalım veya olmayalım yeryüzünde gördüğümüz tüm yapıların ve sistemlerin çalışabilir ve kullanılabilir olması için yerin altında harıl harıl çalışan canlı bir altyapı var.

Bu altyapılar temelde temiz su hatları, kanalizasyon hatları ile elektrik, telekom ve gaz dağıtım sistemlerinden oluşuyor. Durmaksızın çalışan bu altyapıların bizim yeryüzünden göremediğimiz noktalarında arızların oluşması oldukça olası. Bu arızalar nedeniyle kanalizasyon giderlerimiz tıkanabilir, elektriklerimiz gidebilir, internet erişimimiz kopabilir ve hepsinden önemlisi sularımız kesilebilir. Bizler sadece bu olumsuzlukları yaşadığımızda altyapılardaki arızaların farkına varsak da bizim hissedemediğimiz, göremediğimiz arızalar da tahmin edilenden çok daha fazla miktarda oluşuyor.

Özellikle temiz su hatlarındaki arızalar; arıtılmış, kullanıma hazır temiz suyun yeraltına karışarak gitmesine neden oluyor ve su varlığımızı tehdit eder duruma gelebiliyor. Nüfus artışları, iklimsel değişimler ve çevre kirliliği gibi nedenlerle gelecekte dünya çapında temiz suya erişim noktasında ciddi sorunlarla karşılaşılacağı uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Vatandaş olarak su tasarrufu sağlamamız bu konuda geleceğe yönelik ciddi tedbirlerden birisi; ancak su yönetimini sağlayan kurumların da özellikle kayıp kaçak suların tespitinde ve bu kaçaklara neden olan arızaların giderilmesinde ciddi adımlar atması gerekiyor.

İSKİ, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda su kayıp kaçaklarıyla mücadelede ciddi bir proje yürütüyor. Akustik su kayıp kaçak tespit mikrofonları ile sokak sokak tarama yapılarak kimsenin farkına varmadığı su hattı arızaları tespit ediliyor ve ivedilikle tamir ediliyor. Debi, basınç ölçümleri ile hidrolik modellemeler yapılarak merkezi sistem verileri de işlenerek İstanbul’daki suyun adım adım izlenmesi hedefleniyor. Alt bölge sınırları netleştirilerek su varlığının en etkin ve verimli şekilde yönetilmesi ve vatandaşa ulaştırılması sağlanmaya çalışılıyor. Sonuçta mevcut su varlığımız en doğru şekilde kullanılarak geleceğimiz güvence altına alınmaya çalışılıyor.

İSKİ’nin Türkiye’de öncü olan bu projesinin yüklenicisi olan ENERMAK ENERJİ olarak su varlığımıza ve halkımıza yönelik böyle bir hizmetin parçası olmaktan mutluyuz.

Halkımız adına mutluluk vesilesi olan haberleri paylaşmaya devam edeceğiz.

İSTANBUL’UN SU KAYIP VE KAÇAKLARIYLA MÜCADELESİNDE ENERMAK DESTEĞİ İSTANBUL Biz farkında olalım veya olmayalım yeryüzünde gördüğümüz tüm yapıların ve sistemlerin çalışabilir ve kullanılabilir olması için yerin altında harıl harıl çalışan canlı bir altyapı var. Bu altyapılar temelde temiz su hatları, kanalizasyon hatları ile elektrik, telekom ve gaz dağıtım sistemlerinden oluşuyor. Durmaksızın çalışan bu altyapıların bizim […]
Enermak Enerj 2000/2024