Evinizde Gaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir – 3 Madde

Evinizde Gaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Doğal gaz nispeten güvenli, verimli ve uygun bir enerji kaynağıdır ve ülkemizde evlerin yarısından fazlasın ısınma, yemek pişirme, giysi kurutma ve suyu ısıtmak gibi amaçlarda kullanılmaktadır. Ancak doğal gazınızın montajı veya bakımı yanlış yapılırsa, doğal gaz sızıntıları evinizde bir sağlık riski ve tehlike kaynağı olabilir.

Sağlık risklerine ek olarak, gaz sızıntılarında oluşan buhar oldukça yanıcı özelliğinden dolayı patlama potansiyeli taşır. Evinizde veya iş yerinizde doğalgaz kaçaklarını tespit edip önlemenize yardımcı olmak için bu rehberi derledik.gaz kaçağı nasıl tespit edilir

Gaz kaçağının belirtileri ve semptomları

Evinizde gaz sızıntısından şüpheleniyorsanız, yapmanız gereken ilk şey gaz sayacını kapatıp gaz şirketinizi veya yetkililerinizi uyarmaktır. Gaz kaçaklarında çürük yumurtaya benzer güçlü bir koku etrafa salınır. Bu kokuyu hissettiğiniz an ortamdan hızlıca ayrılmalısınız.

Aşırı kükürt kokusuna ek olarak, gaz kaçağı yaşadığınıza dair birkaç işaret daha vardır .

 • Bir tıslama veya ıslık sesi
 • Durgun suda kabarcıklar, toz veya “bulut”
 • Gaz hattı bağlantısında görünür hasar
 • Aniden ölen ev bitkileri

Bir gaz kaçağının veya evdeki tehlikeli gaz seviyelerinin erken uyarılarından biri de karbon monoksit zehirlenmesi ile ilişkili semptomlar olabilir. Gaz seviyesi arttıkça boşluk içindeki oksijen miktarı azalacaktır.

Evcil hayvanlar, çocuklar ve astımı olan herkes, karbon monoksit zehirlenmesi semptomlarından ilk muzdarip olanlar arasında olacaktır . Aşırı yüksek seviyeler bilinç kaybına ve acil tıbbi müdahale olmaksızın ölüme bile neden olabilir.

Gaz kaçağı nasıl tespit edilir

Gaz kaçağının tespit edilmesi hayati önem taşır çünkü gaz kaçakları ciddi tehlikelere yol açabilir. İşte gaz kaçağının tespit edilmesi için izlenebilecek adımlar:

◼️Koku Alma: Doğal gaz, kendine özgü bir koku ile kokulandırılır. Eğer evinizde ya da iş yerinizde gaz kokusu alıyorsanız, hemen gaz kaçağı olabileceğini düşünerek acil önlemler almalısınız.

◼️Ses Alma: Eğer gaz kaçağı büyük bir sızıntıdan kaynaklanıyorsa, sızıntı genellikle bir tıslama veya sibop sesi yapabilir. Eğer bu tür bir ses duyuyorsanız, hemen gaz kaynağını kapatmalı ve uzman birine başvurmalısınız.

◼️Gaz Dedektörü Kullanımı: Evlerde ve iş yerlerinde gaz dedektörleri kullanılması çok önemlidir. Gaz dedektörleri, havadaki gaz konsantrasyonunu sürekli olarak izler ve tehlikeli bir seviyeye ulaşıldığında alarm verir. Bu cihazlar, hayat kurtarabilecek önemli bir güvenlik ekipmanıdır.

◼️Görsel İnceleme: Gaz borularının, bağlantı noktalarının ve gaz cihazlarının etrafını görsel olarak inceleyerek herhangi bir belirgin sızıntı izi arayabilirsiniz. Eğer gözle görülür bir sızıntı tespit ederseniz, hemen gaz kaynağını kapatın ve uzman bir servis çağırın.

◼️Profesyonel Denetim: Düzenli olarak gaz tesisatınızı profesyonel bir gaz tesisatçısına kontrol ettirmek, potansiyel gaz kaçağı riskini azaltabilir. Bu tür bir kontrol, profesyonel ekipmanlar kullanılarak yapılır ve gizli sızıntıları tespit etmek için hassas yöntemler uygulanır.

Yüksek karbon monoksit maruz kalma belirtileri

 • Solunum güçlüğü veya göğüs ağrıları
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Göz veya boğaz tahrişi
 • Mide bulantısı veya iştah azalması
 • Depresyon, sinirlilik veya diğer ruh hali değişiklikleri
 • Kulaklarda çınlama
 • Sık burun kanaması

Gaz kaçağı nasıl kontrol edilir

Çoğu durumda, burnunuz yolu gösterecektir. Karbon monoksit tehlikeli seviyelere ulaşmadan önce, tipik olarak sızan gazla ilişkili koku alırsınız. Emin değilseniz, gaz sobası, gazlı fırın veya gazlı su ısıtıcınızdaki kapatmak, pencereleri açmak ve tehlikede olabilecek insanları tehlikeden uzaklaştırmak yine de akıllıca olacaktır. Yetkilileri derhal uyarın ve güvenli olduğunu düşünene kadar eve tekrar girmeye çalışmayın.

Bir tıslama veya ıslık sesi dinleyin

Bir dakikalığına hareket etmeyi bırakın ve duyduklarınıza odaklanın. Gaz hattının nerede olduğunu biliyorsanız, herhangi bir ses çıkarıp yaymadığını belirlemeye çalışın. Gazın kapalı bir alanda hareket etmesi her zaman söz konusu değildir, bu nedenle bir sızıntının varlığını belirlemek için yalnızca bu sese güvenmeyin.

Kombi veya gaz ocağını kontrol edin.

Kombiyi açtığınızda mavi bir alev verecektir. Mavi, gazın yanması için havada yeterli oksijen olduğunu gösterir. Kombi veya gaz ocağı yakıldıktan sonra bile turuncu veya kırmızı alevler yanması sorun olduğunu göstermektedir.

Sabunlu su testini deneyin

Bulaşık deterjanını bir su ile karıştırın ve köpürtün. Şüphelendiğiniz bağlantı noktalarına uygulayın ve gaz kaçtığını gösteren kabarcıklar olup olmadığına kontrol edin.

Doğal gaz kaçak dedektörü kulanma

Gaz kaçağı bulmanın en kesin yolu doğal gaz kaçak dedektörü kullanmaktır. Snooper Mini gaz kaçak dedektörümüzü inceleyin.


gaz kaçağı nasıl tespit edilir sss

Herhangi bir gaz sızıntısı potansiyel olarak tehlikelidir ve bir profesyonel tarafından ele alınmalıdır. Bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, evinizi boşaltın ve yetkilileri uyarın. Gaz sayacını kapatmalı, pencereleri açmalı ve yakınlarda elektronik cihazlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Kolayca çözülebilecek nispeten küçük bir sorun olsa da dikkatli bir şekilde ilerlemek en iyisidir.

Borularınıza ve gaz hattı bağlantılarınıza sabunlu su uygulamak ve bir sızıntının varlığını göstermek için kabarcık aramak faydalı olabilir, ancak kesin sonuç değildir. Görünür bir sızıntı belirtileri görmeseniz bile, yine de yaşadığınız kokuyu veya diğer semptomları ciddiye almalısınız.

author avatar
enermak
Evinizde Gaz Kaçağı Nasıl Tespit Edilir Doğal gaz nispeten güvenli, verimli ve uygun bir enerji kaynağıdır ve ülkemizde evlerin yarısından fazlasın ısınma, yemek pişirme, giysi kurutma ve suyu ısıtmak gibi amaçlarda kullanılmaktadır. Ancak doğal gazınızın montajı veya bakımı yanlış yapılırsa, doğal gaz sızıntıları evinizde bir sağlık riski ve tehlike kaynağı olabilir. Sağlık risklerine ek olarak, […]
Enermak Enerji 2000/2024