Lifting bag nedir ve nasıl kullanılır?

Lifting bag nedir?

6 Şubat tarihinde ülkemizin yaşadığı elin  facia yani yüzyılın faciasından sonra Lifting Bag gibi arama kurtarma Ekipmanları önem kazanmaya başladı. Lifting bag’ler adlarından da Anlaşılacağı gibi hava kaldırma yastıklarıdır ve hava ile çalıştıklarını zaten isminden de rahatlıkla anlayabiliriz. Lifting bag’ler moloz ve kolon gibi ağır materyallerin kaldırılmasında kullanılır.

Üretim ve Ekipmanlar

Üretim

Bu ürünler çeşitli çap veya bantlarda üretilebilir çeşitli ihtiyaçlara yönelik özel üretimlerle üretilebilir Tabii ki bunların belli standartları da var. Lifting Bag’ler ağırlık gibi özelliklerine göre kalınlıkları kaldırma yükseklikleri işlerini alacakları havanın hacmi içerisine basacağımız havanın basıncı gibi değerlerde değişebiliyor. Lifting bag’ler son dönemde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılarak ön plana çıkarıldı.

Ekipmanlar

Lifting bag’ler büyük tonajlı bina yıkıntılarında kullanılması için birtakım ayrı Ekipmanları da var Bunlardan en önemlisi blitzer’dir.  En basit tanımıyla liftinglerin kontrol ünitesidir. Ayrıca beton Blokları kaldırırken biz birden fazla Lifting kullanmak zorundayız çünkü tek taraflı kaldırdığımızda yıkıntılarda bazı aksaklıklar meydana gelip, kaldırma operasyonlarının başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Yani herhangi bir hava valisi ile de biz bu liftinglerin şişirilmesini sağlayamaz mı?

Tabii ki sağlayabiliriz ama kaldırma işlemi hassas ilerlediği için blitzer bize bu hassaslığı sağlamaktadır.

Deprem bölgesinde kullanımı

Aydınlatmalı Blitzer

Deprem bölgesinde yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi de aydınlatma. Bu ürünlerin sağlıklı çalışabilmesi için önemli deprem bölgesinde herhangi bir aydınlatma. Bu yüzden Blitzeri aydınlatmalı olarak tasarladık. Standart hava hortumu rahatlıkla takabilir.  2 adet joistik kolu ile aynı anda 2 lifting bag’e hava basabiliyoruz. Bu kollar ile çok hassas kaldırma ve indirme faaliyetlerinde bunları şişirebiliriz aynı şekilde kaldırma operasyonu sonrasında biz bunları indirmemiz gerekirse kaldırma yaptığımız sahaya gitmeden yine Uzaktan blitzer üzerinden lifting bag’lerin havalarını boşaltabiliriz. Ayraca uzanamadığımız alanlarda da 2 tarafında bulunan tutma uzantıları ile üretilmişlerdir.

Molozların/Kolonların kaldırılması

lifting bag’leri hava sistemlerinden aldığımız havalarla şişirebileceğimiz gibi özellikle arama kurtarma faaliyetlerinde yüksek basın tüplerinin içerisindeki havaları kullanarak da şişirebiliriz ve ağır molozlar ve kolonların kaldırılması sağlanır.

Basınç Regülatörü

Lifting bagler bu durumda bize ilave ekipmanlar gerekir.  Bunlardan biri de basınç regülatörüdür.  Yüksek basınçlı tüpler için yine yüksek basınca dayanıklı hortum ve yine çalışanların güvenliğini temin etmek amacıyla regülatörde basınçla ilgili bir sorun olursa ilave basınç valfinden oluşan çıkışında daha sonrasında tekrar emniyet valfinden geçer bu bize emniyet sağlayacaktır. Normalde biz bu hava kaynağının bir hava tüpü yüksek basınçlı bir hava olduğunu düşündüğümüzde emniyet valfi bizi basınçlı havadan koruyacaktır.  

Lifting Bag – İSG

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği ciddi bir önem arz ediyor.  Bu eminyet valfi’de güvenliğin bir parçası olarak düşünülmekte ve günümüzde kullanılmaktadır.  Enermak Enerji olarak Bizler Hem hava kaldırma yastıkları hem de kauçuk üretime yönelik ürünlerde ihtiyaçlarınıza özel cevaplar verebilmekteyiz. Lifting bag ve ekipmanları internet sitemizden inceleyebilir, internet sitemizdeki formu doldurarak bizlerden ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Lifting Bag – Hava kaldırma yastıkları inceleyin tanıtımını izleyin

Lifting bag – Hava kaldırma yastıkları için ürün sayfası

Tanıtıcı videoyu yeni sekmede aç

author avatar
enermak
Lifting bag nedir? 6 Şubat tarihinde ülkemizin yaşadığı elin  facia yani yüzyılın faciasından sonra Lifting Bag gibi arama kurtarma Ekipmanları önem kazanmaya başladı. Lifting bag’ler adlarından da Anlaşılacağı gibi hava kaldırma yastıklarıdır ve hava ile çalıştıklarını zaten isminden de rahatlıkla anlayabiliriz. Lifting bag’ler moloz ve kolon gibi ağır materyallerin kaldırılmasında kullanılır. Üretim ve Ekipmanlar Üretim […]
Enermak Enerji 2000/2024