İzolasyon Hata Tespiti (Holiday Test)

Holiday Testi olarak bilinen izolasyon hata tespiti genellikle borularda uygulanmaktadır. Boruların yanı sıra tankerler, kazanlar, valfler vanalar gibi toprakla birleşecek olan metal yapılarda korozyonu önlemek amacıyla yapılan izolasyon kaplamasının testi yapılmaktadır. 

Teknolojinin ilerlemesi ile üretilen kimyasal maddelerin bina içerisinde tavan, taban duvar gibi alanlarda yapılan izolasyonların testinde Holiday testi uygulanmaktadır.

Neden Izolasyon Testi yapmaktayız?

İçme suyu, petrol taşıma hatları, gaz taşıma hatları gibi yüksek risk ve önem taşıyan altyapı hatlarında genelde epoksi, polielitilen , PVC gibi malzemelerle izole edilmektedir.Bu hatlarda herhangi bir izolasyon olmasaydı, toprakla temas halinde olacağı için korozyon (Korozyon; metal veya metal alaşımlarının oksitlenme veya diğer kimyasal etkilerle aşınma durumu, demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi korozyona örnek olarak verilebilir) başlayacaktır ve zamanla bu korozyon sonucu boru hattında delinme patlama gibi içinden geçen akışkanın cinsine bağlı olarak bazı hasarlara sebebiyet verecektir. Bu yüzden bu tür hatlara izolasyon malzemeleri ile bir kaplama yapılır.

İşte biz yapılan bu izolasyonun testini yapıyoruz. Çünkü yapılan kaplamada iğne ucu kadar bile bir boşluk veya hata olursa, korozyon hızlı bir şekilde bu noktada başlayacak ve materyalin dayanımını yitirtip oksitlenmesine neden olacaktır.


Korozyona uğramış boru örneği

Izolasyon hata tespit cihazlarımız sayesinde tüm yüzey alanlarındaki hataları noktasal olarak tespit etmekteyiz, Bu sayede borular yer altına gömülmeden önce eğer herhangi bir hata varsa anında müdahale edip korozyon önlenmiş olacaktır.İsterseniz operatörlü hizmet şeklinde dilerseniz, sadece cihaz kiralama yöntemiyle sizlerde Holiday Testini yapabilirsiniz veya yaptırabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Enermak Enerji 2000/2024