Su sızıntısında neler olur?

Banyonuzda oluşan su sızıntısı ciddi sorunlara yol açabileceği gibi, su faturalarınıza ve banyonuzun yapısal bütünlüğüne de etki edebilir. Banyonuzda su sızıntılarını bulabileceğiniz birkaç püf noktası.

Küf Kokusu

Bir sızıntının en belirgin göstergelerinden biri de küflü toprak kokusudur. Bu kokular, suyun sürekli akması ve suyun buharlaşması için gerekli koşulların olmaması nedeniyle kuruması mümkün olmayan bir şekilde biriktiği anlamına gelir. Bu kokunun oluşmasına neden olan sebep bulunmalıdır.

Duşun dışındaki koruyucu kalıp ile Su sızıntı tespiti

Sürekli ıslak olduğu için duşunuzun içinde küf oluşması sık görülmektedir. Bu nedenle köşelerde bir miktar küf oluşması görülebilir. Ancak sorun, banyonuzun kaplamalarında suyu ve nemi sızdıran duvarlar, zeminler ve tavanlardır. Bu alanlardaki küf oluşumu, yüzeyin altında onu besleyen su olduğuna işaret edebilir.

Banyo yüzeylerinin yapısal bütünlüğünün kaybı

Çok miktarda su birikmesi, küf oluşumunun ötesinde duvarlar, zeminler ve tavanlar üzerinde ciddi ve zarar verici etkilere sahip olabilir. Banyonuzun en altından en üstüne kadar yolumuza devam edeceğiz. Sızıntı, banyonun zemininde suyla doygun hale gelen koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek olarak, gizli bir sızıntı, zeminde gevşek fayanslara neden olmak gibi yüzeyin kendisini etkileyebilir.

Duvarlara gelince, bir sızıntı alçıpanın deforme olmasına ve köpürmesine, bükülmesine ve hatta bozulmasına neden olabilir. Sızıntıyı bulmaya ek olarak alçıpanın sökülmesi ve değiştirilmesi gerekebileceğinden, bu ikilemin düzeltilmesi özellikle pahalı ve saatler alabilir. Gizli bir sızıntının başka bir işareti de banyo da kullanılan duvar kağıtları olabilir.

Banyonun altındaki tavanda lekeler    

Banyodaki altındaki betonda su birikebilir ve koyu lekelere neden olabilir. Banyonun altında ki tavanında görülür. Ayrıca tıpkı banyo duvarları gibi, tavanın bazı kısımlarının değiştirilmesi gerekebileceğinden, bunu düzeltmek oldukça zor olabilir.

Yüksek su faturaları

Gizli bir sızıntınız olduğuna dair son işaret yüksek su faturaları olacaktır. Su faturanızı ve su kullanımınızı izleyerek doğru şekilde uyuşup uyuşmadıklarını takip edebilirsiniz. Beklenenden daha fazla su tüketimi gösteren aylık bir kullanım, bir sızıntının sonucu olabilir. Faturanızı ve su kullanımını kontrol etmek su sızıntısını tespit etmenizde yardımcı olacaktır.

Sorun Giderme

Neyse ki, bu sızıntıları sorun haline gelmeden önlemenin bazı basit yolları var. Birincisi, suyun zeminlere ve duvarlara erişmek için kullanabileceği boşluk olmadığından emin olmaktır. Bu adım, fayansların ve harçların doğru bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olmanın yanı sıra duşlar veya küvetler ile zemin arasındaki boşluğu doldurması kadar kolaydır. Ayrıca, su birikmesini önlemek için derhal onarılması gereken sızıntılara ve aşınmış parçalara da dikkat edilmelidir.

Sorunu gidermek için profesyonel bir destek almak her zaman zaman ve bütçeniz için en doğrusu olacaktır.

Enermak Enerji’de su sızıntısını tespit edebilecek birçok ürün bulunmaktadır. Ürünleri İncele

author avatar
enermak
Enermak Enerji® 2000/2024